Vyplývá to z předběžného nařízení EU.
EU má předběžnou dohodu na novém nařízení.
Týká se různých druhů baterií včetně řešení pro chytré telefony či tablety.
Hlavní novinkou bude povinnost uživatelsky vyměnitelných baterií v mobilech či tabletech.
Před pár lety bylo poměrně typické, že uživatel si mohl vcelku jednoduše otevřít svůj mobilní telefon či tablet a vyměnit jeho baterii, resp. akumulátor. Technologické trendy, jako například minimalizace tloušťky zařízení, však podobné možnosti fakticky odstřihly.
V současnosti již existuje na trhu jen minimum chytrých telefonů či tabletů, které deklarují možnost uživatelsky vyměnitelných baterií. Obvykle se jedná o zařízení pro průmyslové použití. Je však pravděpodobné, že „staré dobré časy“ by se mohly vrátit. Ať už chceme nebo ne. Alespoň v rámci evropských trhů. Na téma upozorňují GSMArena.com či Phonearena.com.
Uživatelsky vyměnitelná baterie může být zpět
Z předběžné dohody Rady EU, Evropské komise i Evropského parlamentu totiž vyplývá, že EU bude v dohledné době mimo jiné vyžadovat, aby mobilní zařízení včetně chytrých telefonů a tabletů disponovala uživatelsky vyměnitelnou baterií.
EU přitom nedávno přijala hned několik nařízení, která se týkají mobilních či elektronických zařízení. Například platí, že od ledna 2024 budou muset výrobci chytrých telefonů otevřít svá zařízení i provozovatelům obchodů s aplikacemi (či dalším obsahem) třetích stran.
Nově byla potvrzena povinnost disponovat nabíjecím konektorem USB typu C u zařízení. Důvodem je zejména ekologické i ekonomické hledisko.
Stejné cíle si klade i další nařízení pokrývající baterie. Avšak tentokrát může být pro výrobce zařízení ještě větší výzvou než implementace USB-C portu. Jelikož mnoho produktů již zmiňovaný konektor tak jako tak má implementován. Velkou výjimkou z předních výrobců je vlastně jen Apple a jeho iPhony.
Jak by mohlo nařízení ovlivnit či změnit trh mobilních zařízení, je předběžně sporné. Nicméně nařízení EU potenciálně určuje výrobcům, že jejich zařízení musí nabídnout možnost co nejjednodušší výměny baterie (například po skončení její životnosti).
Výměna by mohla proběhnout přímo doma bez nutnosti návštěvy specializovaného servisu – což je dnes typický a v podstatě jediný „běžný“ způsob, jak si vyměnit baterii v moderním mobilu či tabletu.
Nařízení by mohlo být doslova výzvou například pro telefony skladatelné konstrukce, které na trhu právě expandují.
Záležitost následujících let
Legislativa by se po definitivním schválení a publikování mohla stát realitou v první polovině příštího roku. Následně budou mít výrobci lhůtu 3,5 roku na to, aby svá zařízení upravili tak, aby splňovaly požadavky EU.
Výhledově bychom tak měli v EU někdy koncem roku 2027 vidět už jen nové telefony s vyměnitelnými bateriemi.
Nařízení EU, které pokrývá celé spektrum baterií včetně e-aut či elektrických koloběžek, je však komplexnější a přináší i různé další požadavky.
Například chce EU zvýšit pomocí tohoto nařízení objem sběru a recyklace baterií. U přenosných baterií má být dosaženo do konce roku 2027 úrovně sběru 63 procent, do konce roku 2030 již 73 procent.
Baterie také budou muset disponovat speciálními štítky, resp. QR kódy, jejichž prostřednictvím bude možné zjistit informace o původu baterie, složení, podílu recyklovatelných položek či uhlíkové stopě. Baterie s kapacitou nad 2 kWh, resp. baterie do e-aut budou také muset disponovat „digitálním pasem“ s dalšími specifickými informacemi.
Nová pravidla mají pro výrobce zpřísnit i podmínky pro trvanlivost a výkonnost baterií či jejich bezpečnost. Výrobci budou muset také kontinuálně navyšovat podíl recyklovatelných složek v bateriích.
https://muzidnes.cz/jaka-vozidla-nemusi-mit-dalnicni-znamku-a-jake-pokuty-hrozi-motoristum/
https://promuze.info/sebeduvera/
https://promuze.info/chladny-jako-led-a-zarivy-jako-slunce/