Není vyloučeno, že ChatGPT by mohl ohrozit dosud dominantní vyhledávač Google.
Popularita řešení na bázi umělé inteligence stoupá, hvězdou posledního období je zejména chatovací bot ChatGPT.
Podobná řešení by jednoho dne mohla nahradit „klasické služby“ včetně vyhledávače Google.
Google, resp. Alphabet si tento problém uvědomuje. Firma již přesměrovala několik týmů, aby pomáhaly při vývoji AI řešení.
Konverzační chatovací bot ChatGPT je rozhodně „stoupající hvězdou“ minimálně posledních týdnů. Jedná se o sofistikovaný nástroj na bázi umělé inteligence (AI), který má všetečné odpovědi na skoro každou otázku.
Kromě samotných faktických otázek rozumí AI také podrobnějším pokynům a instrukcím o tom, jak má své odpovědi formulovat nebo přizpůsobit.
Zajímavou ukázkou jeho možností je schopnost generovat funkční zdrojový kód v libovolném programovacím jazyce. ChatGPT navíc nemá problém komunikovat v různých jazycích, podporuje i češtinu.
Všechny tyto atributy a jeho případné další zdokonalování mohou reálně ohrozit vyhledávač Google, resp. jednoho dne by jej mohl i zcela nahradit.
V Google, resp. jeho mateřské společnosti Alphabet si tuto hrozbu uvědomují. I proto možná nepřekvapí, že zareagovali a chtějí dokonce přejít do „protiútoku“. Na téma upozorňuje například web Businessinsider.com.
ChatGPT je přitom zdatný soupeř i kvůli osobám, resp. firmě, která za projektem stojí – jde o firmu OpenAI, kterou před pár lety založili Sam Altman a Elon Musk, který je všeobecně známý iz jiných projektů (SpaceX, Tesla, Twitter či Neuralink stojící za „mozkovým čipem“).
Sundar Pichai, který působí jako šéf firmy Alphabet i vyhledávače Google, se proto podle dostupných informací zúčastnil hned několika setkání, které se týkaly právě budoucí strategie Googlu ohledně oblasti AI. Zároveň nařídil více skupinám v rámci společnosti, aby přesměrovaly své dosavadní úsilí na řešení potenciální hrozby, kterou ChatGPT představuje.
Týmy budou kooperovat na vývoji nových řešení či prototypů produktů na bázi AI. Například půjde o řešení generující umění a grafiku ve stylu DALL-E od OpenAI.
Ve hře jsou samozřejmě také nemalé peníze, které vyhledávač získává z reklamy ao které by potenciálně mohl přijít (nebo alespoň o velkou část). Například jen klikání na odkazy Google s reklamami vygenerovalo za rok 2021 příjmy ve výši 208 miliard dolarů – jedná se přitom o většinu příjmů firmy Alphabet.
Že chatbot ChatGPT a jemu podobné projekty mohou reálně ohrozit „staré firmy“ (mezi které Google rozhodně patří), ukazuje již vývoj z prvních dnů. Jen na prvních pět dní po svém veřejném spuštění získal ChatGPT přes 1 milion uživatelů, přičemž dokáže agregováním informací z milionů webových stránek generovat odpovědi na dotazy. Navíc tak činí konverzačním způsobem, podobný debatování a vysvětlování mezi lidmi. Už to nejsou jen obyčejné odkazy na články, obrázky nebo videa.
Uživatelé například požádali chatbota, aby napsal esej na vysokou školu, poskytl rady z různých oblastí či dokonce posloužil jako terapeut, uvedl Insider.
Chatovací bot jako dvousečná zbraň
Na druhé straně i nový chatbot má své rezervy, které se mohou obrátit proti němu, resp. by je mohla využít například právě konkurence.
Problémem je například ověřování faktů, bot byl dokonce schopen generovat i urážlivé odpovědi, které jsou rasistické i sexistické.
Vysoká chybovost chatovacího bota a jeho náchylnost k „toxicitě“ poskytovaných výstupů měly být hlavními důvody, proč Google váhal zpřístupnit veřejnosti vlastního chatovacího bota s AI – LaMDA, což je zkratka pro Language Model for Dialogue Applications.
Chatovací roboty „nejsou něco, co by lidé mohli spolehlivě používat na denní bázi“, řekl Times v této souvislosti Zoubin Ghahramani, který vede laboratoř Google A.I. Google Brain.
Zřejmě je ten správný čas pro jeho zlepšení.
Dá se předpokládat, že první „ovoce“ z vývoje AI produktů nové generace bude Google prezentovat již v rámci své vývojářské konference Google I/O, která se má opět konat v květnu (2023).
https://topmuzi.cz/vyber-spravneho-kufru-na-motorku-je-zasadni/
https://casopismuzi.cz/hvezdy-miri-do-pekingu/
https://mladymuz.cz/od-jednoduchych-zamku-k-inteligentnim-klicum-evoluce-klicu-od-auta/