Čtvrtek, 23 května, 2024
DomůFinanceVyhlásili dotační výzvu k instalaci fotovoltaických systémů pro podniky

Vyhlásili dotační výzvu k instalaci fotovoltaických systémů pro podniky

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Globalizace: fenomén propojující svět

Globalizace je proces, který změnil způsob, jakým vnímáme svět...

Školka v mobilu online aneb jak za službu platit?

O specializovaném softwaru na míru vytvořeném pro dětské skupiny...

Nová evropská raketa nezvládla první ostrý let na orbitu. Přišla o družice za stovky milionů

Stroji selhal druhý stupeň, raketu nedokázal udržet na požadované...
- Komerční sdělení -časopis

Výzva bude otevřena do vyčerpání alokace, žádosti lze podávat průběžně.

Slovenská inovační a energetická agentura (SIEA) ve čtvrtek vyhlásila výzvu pro podnikatele k dotování instalací fotovoltaických systémů. Na výstavbu těchto zařízení je z Operačního programu (OP) Kvalita životního prostředí k dispozici deset milionů eur, informovala SIEA.

Výzva k předložení žádostí o poskytnutí nenávratného finančního příspěvku je zaměřena na výstavbu fotovoltaických zařízení s instalovaným výkonem od 10 do 500 kilowattů (kW) v případě připojení zařízení do elektrizační soustavy a bez omezení výkonu v případě ostrovního provozu. Podpořeny mohou být projekty s místem instalace mimo Bratislavský samosprávný kraj, které budou zrealizovány do konce roku 2023.

„Naším cílem je co nejdříve pomoci podnikům a podpořit jejich samovýrobu elektřiny v situaci, kdy ceny energií rostou. Proto jsme rádi, že se nám ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí podařilo ještě letos zajistit přesun evropských prostředků v rámci končícího Operačního programu Kvalita životního prostředí z oblastí, ve kterých by jinak zůstaly nevyužity,“ uvedl ministr hospodářství Karel Hirman.

O nenávratný finanční příspěvek mohou požádat fyzické nebo právnické osoby s oprávněním k podnikání, zapsané v obchodním nebo živnostenském rejstříku nepřetržitě nejméně 36 kalendářních měsíců. Podniky mohou získat maximálně 80 % celkových způsobilých výdajů pro malý podnik, 70 % pro střední a 60 % pro velký podnik. Při výpočtu způsobilých výdajů pořizovaných fotovoltaických zařízení bude z celkových výdajů odečtena částka, kterou by bylo nutné použít na pořízení a instalaci zařízení na výrobu elektřiny méně ekologickým způsobem.

Výzva bude otevřena do vyčerpání alokace, žádosti lze podávat průběžně. Termín uzavření prvního hodnotícího kola je stanoven na 31. leden 2023. Následně budou projekty hodnoceny v měsíčních intervalech.

Generální ředitel SIEA Stanislav Jurikovič přiblížil, že v polovině ledna vyhlásí agentura podobnou výzvu i pro veřejný sektor s vyčleněnou částkou pěti milionů eur. Oprávněnými žadateli budou obce, města a vyšší územní celky, veřejné instituce včetně vysokých škol a ústřední správa. I v tomto případě budou příspěvky financovány z OP Kvalita životního prostředí a všechny projekty musí být příští rok ukončeny.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek